Mám iPhone hľadá redaktorov!
 

Home / Návody / POZOR! Sledujú AJ TEBA!

 

Písal sa 19. September 2012 a Apple vydal nový iOS 6. Všetci nadšenci produktov firmy Apple sa rozplývali nad novými funkciami (okrem Apple Maps), ktoré ponúkala aktualizovaná verzia operačného systému.


POZOR! Spoločne s novými funkciami a technológiami sa v novom iOSe ocitla aj technológia IFA, ktorej úlohou je mapovanie miest navštevovaných majiteľmi zariadení. V preklade to znamená, že Vás sleduje a lokalizuje Vaše zariadenie.

Zbystriť by mali vlastníci iPhone, iPad alebo iPad mini, ktorých zariadenia obsahujú iOS 6, pretože túto technológiu majú zabudovanú v systéme.

 

IFA/IDFA, ktorá označuje Identifier for Advertisers, v preklade „Identifikátor Reklám“. Funkcia, ktorá si zapisuje dáta a následne ich odosiela partnerom spoločnosti Apple, tvorcom reklám a marketérom. Tí vytvoria reklamu, ktorá určite zaujme a bude ako ušitá práve pre Vás. Ide o cielenú reklamu, ktorá vzniká na základe „odpočúvania“ Vašich priorít a potrieb. Poznáte ju z Facebooku, Google, takže Apple nesmie meškať.

Ako IFA funguje?

Tento identifikátor funguje na jednoduchom princípe. Vy ako užívateľ spustíte aplikáciu na svojom zariadení,  či už hľadáte niečo na webe alebo sa checknete vo svojom obľúbenom podniku na forsquare. Funkcia IFA zašle ukazovateľ/ identifikátor na reklamný server. Na tomto serveri sa zhromažďujú dáta o potrebách majiteľov zariadení, na báze ktorých vedia marketéri zacieliť reklamu.

Možno si spomeniete na to, že Apple už podobnú skúsenosť má, avšak tá nedopadla veľmi dobre. Spoločnosť povolila sledovanie užívateľov pomocou identifikátora UDID, na základe ktorého bol Apple terčom mnohých žalôb. Viac nájdete tu.

Ponúkame Vám jednoduché kroky na vypnutie sledovania:

 

1. krok: Nastavenia 

2. krok: Všeobecné

3. krok: Informácie

4. krok: Reklama

5. krok:  Obmedziť sledovanie

Ak sa Vám v hlave už tvorili šialené konšpirácie o tom, ako Vás Apple sleduje a my sme Vás práve týmto sklamali, tak sa veľmi ospravedlňujeme. No netreba sa ničoho obávať, pretože identifikačné čísla Vašich zariadení sú anonymné, a preto nikto nezistí kto je majiteľom konkrétneho zariadenia.

Komentáre

 

O autorovi: May

 

Študentka denného štúdia Hospodárskej informatiky so záľubou v hľadaní informácií a ich následnej transformácie do zrozumiteľnej a zaujímavej podoby.

 

Najnovšie príspevky v Návody

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>