Mám iPhone hľadá redaktorov!
 

Home / iMix / iPod (2001 – 2012)

 

História iPodov siaha do roku 2001, v ktorom prichádza na trh

iPod 1. Generácie

Vydaný 23.októbra 2001 s kapacitou 5 – 10 GB. iPod vynikal 1,8“ pevným diskom, pričom jeho konkurencia disponovala iba 2,5“ palcovými a taktiež svojim premysleným a intuitívnym ovládaním najmä vďaka novátorskemu scrollovaciemu koliesku so zhromaždenými ovládacími prvkami okolo.

iPod 2. generácie

Rok 2002 priniesol mierne vylepšenia pre prvogeneračné iPody. Apple považoval tieto zmeny na dostatočné pre nový názov. iPod 2. Generácie. Tento iPod je na pohľad rovnaký, blokovacie tlačidlo prešlo redizajnom, FireWire port dostal kryt, mechanické koliesko bolo nahradené dotykovo senzitívnym a jeho krivky prešli menším zaoblením.

 

iPod 3.generácie

Rok 2003, 28. August. Na trh prichádza iPod 3. Generácie s kapacitou 10 – 40 gb. iPod bol na poznanie tenší ako predošlé modely, FireWire port bol nahradený Dock Connectorom (port pre pripojenie usb kábla do iPodu). Konečne sa na iPode objavuje plne dotykové koliesko a plne nemechanické ovládanie so štyrmi pomocnými tlačidlami umiestnenými v rade vedľa seba nad kolieskom. Oblosťou sa nešetrilo ani pri tejto generácii.

V roku 2004 uzrelo svetlo sveta viacero noviniek.

iPod 4. generácie

V 4.generácii opúšťa hru 10 gb model, v predajniach ostávaju iba 20 – 40gb. Začína sa o ňom hovoriť častejšie ako o iPode classic. Dotykové koliesko nahradilo tzv. Click Wheel z ďalšej novinky iPodu Mini. iPod nám znovu trochu schudol.

iPod Mini 1. Generácie

O poznanie menší iPod ako classic, avšak s aj o poznanie menšou kapacitou. 40 gb harddisk nahradzuje 4 gb flash pamäť. iPod prvýkrát ožíva vo farbách. Strieborná, zlatá, ružová, modrá a zelená. Zlatý model sa už svojej druhej generácie vďaka svojej nepopularite nedočkal.

iPod Photo

Premium verzia klasického štvrtogeneračného iPodu. iPod Photo disponoval 220×176

pixelovým LCD displejom schopným zobraziť 65 536 farieb vo formátoch JPEG, BMP, GIF, TIFF, PNG. Disponoval objemom 30 – 60 gb. Mohol byť taktiež pripojený k externému displeju alebo televízoru pre slideshows.

S rokom 2005 je spojený vznik veľmi populárneho iPodu shuffle a iPodu Nano. Ostatné generácie pokračujú vo svojom vývoji.

iPod 5. generácie

Piata generácia classicu neformálne nazývaná iPod video, schopný pojať 30 až 80 gb dát prichádza s 2,5 palcovou 320×240 QVGA obrazovkou a menším Click Wheelom.

Piata generácia je prvá generácia classicu dostupná vo viacerých farbách. S toutou generáciou prichádza v USA možnosť nechať si vyrobiť iPod s vlastným menom. Dochádza k jeho značnému redizajnu a odlišnému proporcovaniu.

iPod Nano 1. generácie

Ďalší z kategórie flash pamäťových iPodov. Vývoj jeho dizajnu začal iba deväť mesiacom pred jeho uvedením na trh. Apple vyrobil sadu príslušenstva za účelom prínosu farby nanu a jeho ochrany pred škrabancami a pádmi. Kapacita 1 až 4 gb.

iPod Photo

Aj iPod Photo prešiel kozmetickými zmenami. Photo bol pripojený k línii jednofarebných iPodov. Jeho 30 gb model sa prestal vyrábať.

iPod Mini 2. Generácie

2. generácia iPodu Mini už viac nebola predávaná spolu s FireWire káblom alebo AC elektrickým adaptérom, ktoré boli vynechané kvôli zníženiu predajných cien. Ich batérie, tak ako klasické Li-On batérie po približne 400 plných nabíjacích cykloch strácaju približne 20% kapacity. Predávané v 4 – 6 gb verziách.

iPod Shuffle

Hlavnou ideou iPodu Shuffle bolo jednoduché plnenie výberom trackov a ich prehraní v náhodnom poradí. Mnoho vtedajších majiteľov iPodov odvtedy začalo častejšie používať tlačidlo shuffle. iPod Shuffle bol teda najjednoduchšou a najefektívnejšou interpretáciou tejto ideii. Napomáhal jej v tom autofill. Funkcia iTunes, ktorá náhodne vyberala tracky z používateľovho playlistu a kopírovala ich do iPodu. Disponoval kapacitou 0,5 – 1 gb.

Rok 2006 Veľa zmien nepriniesol. Nových tvárí sa dočkali iba iPody Nano a Shuffle.

iPod Nano 2. Generácie

Nano sa ukrýva v  poškrabaniu odolnom, hliníkovom obale podobnom ako skoršie verzie iPodu mini.  Viacero farieb na výber sa s iPodom mini zhoduje tiež. Narozdiel od druhogeneračných iPodov mini, označenia tlačidiel farebne nesúhlasia s farbou prehrávača. Namiesto toho sú sivé, ako pri iPode mini prvej generácie. Novinkou je o 40% svetlejší displej a nový search.

iPod shuffle 2. Generácie

O viac ako polovicu menší ako starší bratček (41.2 x 27.3 x 10.5 mm). Apple ho dokonca označil ako najmenší mp3 prehrávač na svete. Jeho telo je prispôsobené na pripojenie kopasku vďaka pribudovanej spone. Minimalistické rozmery doplňuje minimalistická váha 15,5 gramu. Schopný uniesť 1 – 2 gb hudby.

Rok 2007 si pamätáme najmä vďaka príchodu novinky iPod Touch.

iPod 6. Generácie

iPod 6. generácie alebo Classic je dosiaľ posledným z kategórie iPodov Classic. Dokáže zožrať 80 až 160 gb dát. V porovnaní s predošlou generáciou má väčšiu výdrž batérie a tenšie telo. Polykabornátový plastový predok nahradil hliník. iPod má totálne prekopaný interface obsahujúci omnoho viac grafiky a taktiež Cover Flow.

iPod nano 3. generácie

Tretia generácia už dsponuje 2-palcovou QVGA (320×240) obrazovkou. Dizajnovo ťažší, kratší, širší s novými farbami. Medzi novinky nechýba Cover Flow a nový grafický interface, prehrávanie videa a podpora nových iPod hier.

iPod touch 1. Generácie

S príchodom iPhone prichádza aj nový mp3 player na podobnom základe. iPod Touch s rovnakým multidotykovým interfacom ako iPhone a taktiež jediným „home“ tlačítkom mimo obrazovky. Fotky, Videá, Hudba, iTunes, Mapy, Mail, Youtube, Safari… Softvérové upgrady predávané Applom rozširujúce jeho funkčnosť. Wi-fi. Kapacita 8 – 32 gb.

V roku 2008 pokračuje zdokonaľovanie už zavedených produktov.

iPod touch 2. Generácie

Tenší ako jeho predchodca, po novom obsahuje tlačítko na ovládanie hlasitosti a taktiež aj vbudovaný reproduktor. Disponoval aj 64 gb verziou.

iPod Touch 2.generácie TV ad

iPod nano 4. Generácie

10. septembra 2008 vychádza iPod Nano 4. Generácie v 9 farbách a zaoblenými krajmi v 8 a 16 gb verziách. Nové nano dokáže vytvárať tzv. „genius“ playlisty a obsahuje taktiež accelerometer schopný rozpoznať orientáciu iPhonu a otočiť obrazovku z vertikálnej do horizontálnej podoby. Zatrasenie nového nana prehrá náhodný track.

iPod classic 6.5

V rovnaký deň ako Nano vychádza aj vylepšená verzia poslednej generácie nazvaná číslom 6.5. Vynovený interface, coverflow. iPod začala chrániť celokovová schránka. Iba v 160 gb verzii.

Oficiálna reklama na iPod Nano 4G

Rok 2009 – Apple dokonalo pokrýva trh mp3 prehrávačov a nehrnie sa do tvorby nových modelov.

iPod Touch 3. generácie

iPod zrýchlil vďaka rýchlejšiemu procesoru a dostal podporu Open GL. Vďaka masívnemu rozmachu hier pre iPody a iPhony začína touch konkurovať hracím handhaldom ako PSP alebo Nintendo DS.

iPod Nano 5. Generácie

Nový iPod nano má oproti minulosti trochu väčšiu orazovku, vbudovaný fotoaparát schopný natáčať video a integrované FM rádio. Vbudovaný pedometer (pre nike + ipod). Opäť v 9 farbách.

iPod Shuffle 3. generácie

Telo novej generácie neobsahuje žiadne tlačítka okrem power/shuffle tlačítka.

Vďaka cieľu vytvoriť najmenší hudobný prehrávač na svete Apple premiestnil ovládacie prvky shuffle na kábel slúchadla. Novinkou je schopnosť „voice over“ schopná rozpoznať hlas hovorený do mikrofónu na slúchadlách a uľahčujúca navigáciu medzi skladbami. Voice over rozpoznáva rôznych 14 jazykov.

Rok 2010 pokračuje v nastolených trendoch z rokov minulých. Apple ako jednotka na trhu nemá dôvod riskovať a drží sa rovnakej stratégie vylepšovania už dlho známych produktov.

Reklama iPod Shuffle 3G


iPod touch 4. Generácie

iPod Touch dostáva novinky od svojho bratranca iPhone 4. Retina Display (960×640), FaceTime video chat prostredníctvom Wi-Fi a nahrávanie HD videii. iPod Touch 4g má dokonca vbudovaný vibračný motorček špeciálne pre výstrahy Facetime video chatu.

iPod Nano 6. Generácie

Ide o najmenší dotykový iPod na svete. Svojimi rozmermi (40 mm v priemere a 21 gramov váhy) predčí akéhokoľvek konkurenta z tejto kategórie (ak nejaký existuje). Nano stratilo kameru, ktorá bola slovami Applu zbytočnosťou. Operačný systém v iPode je veľmi podobný tomu z iPhonu, niektoré webové magazíny tvrdia, že je to dokonca podstatne okresaný iOS. Predávaný v 7 rôznych farbách v 8 a 16 gb verziách.

iPod Shuffle 4. generácie

41,2 mm vysoký a 27,3 mm široký 15,6 g ťažký. Menší ako predchodca. Všetky ovládacie prvky okrem prepínača shuffle módu sa nachádzajú na kábli pravého slúchadla. Vylepšená funkcia voice over.

 Rok 2011 neprináša žiadnu novú generáciu iPodu. Apple pokračuje v miernom vylepšovaní doterajších generácii.

iPod Touch

Vydaný spoločne s iPhonom 4S, oproti predošlej generácii neprešiel takmer žiadnymi zmenami. Pribudla mu predná kamera určená najmä na videohovory prevažne prostredníctvom Facetime.

iPod Touch dostal poprvýkrát novú farbu. Od roku 2010 je dostupný aj v bielej.

iPod Nano

iPod Nano prešiel rovnako ako iPod Touch iba kozmetickými zmenami. Jeho dizajn ostal nezmenený, vylepšeniami prešlo rozhranie samotného systému, ktoré začína reagovať na nové gestá.

 Rok 2012 sa nesie v znamení kompletne redizajnovaných generácii.

iPod Touch 5. generácia

5. generácia zmenila iPod Touch od základov. Priniesla mu úplne nový, tenší dizajn, ktorému dodávajú život jeho nové farebné prevedenia. Displej iPodu Touch narástol, po vzore iPhonu 5, na 4 palce. 

iPod Touch dostal nový, 5 MPix fotoaparát s optikou iSight, schopný nakrúcať HD videá s rozlíšením až 1080p.

Všetky jeho funkcie poháňa dvojjadrový procesor Apple A5.

iPod Nano 7. generácie

iPod Nano prechádza jedným z najväčších faceliftov doteraz. S jeho veľkosťou o rozmere kreditnej karty a hrúbkou 5,4 mm predstavuje ten najtenší iPod aký bol doteraz vyrobený.

Rozmer jeho displeja dosahuje dvojnásobok jeho predchodcu, ponúka tak väčší priestor pre položky menu, rovnako ako väčšiu obrazovku pre prezeranie obrázkov, či prehrávanie videa.

 

História prvého desaťročia iPodov v grafickej podobe

Komentáre

 

O autorovi: KrL

 

Zakladateľ a šéfredaktor portálu mamiPhone.sk, študent denného štúdia odboru Hospodárskej Informatiky na Technickej Univerzite v KE.

 

Najnovšie príspevky v iMix

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>