Mám iPhone hľadá redaktorov!
 

Home / Novinky / iPhone 5 – Pokrok alebo sklamanie?

 

Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ! Ozýva sa ulicami Kalifornského mesta San Francisco. No nielen tam.

Čo dokázalo v tento stredajší deň rozvášniť takéto davy ľudí?

O akom kráľovi je to reč? Odpoveď poznajú všetci. Reč je o predstavení dlhoočakávaného prírastku do rodiny Apple produktov.

iPhone 5

Nadšenie je veľké, no miestami počuť výkriky odporcov hovoriacich o najnovšej generácii ako o generácii, ktorá prešla najmenším posunom vpred, a tým pádom ako o veľkom sklamaní.

Apple tvrdí niečo iné:

The biggest thing to happen to iPhone since iPhone.

Na koho stranu sa teda postaviť? Koho hlas je počuť viac?

Čísla nepustia. Predobjednávky iPhonu 5 sa vypredali 20x rýchlejšie než u jeho predchodcov 4 a 4S. Všetky kusy uvoľnené na predobjednanie boli vypredané už za prvú hodinu. Väčšina vyzerá byť nadšená.

Čo teda Apple myslí tou “biggest thing”?

Displej

iPhone prešiel prvýkrát v historíí svojej existencie zmenou rozmeru jednej zo svojich najdôležitejších častí. Displeja. 3,5 palcový displej s pomerom strán 3:2 narástol na 4 palcový. iPhone disponuje prvýkrát širokouhlým displejom 16:9. Väčší displej umožňuje iPhonu vyobrazenie nového riadku aplikácii na hlavnej obrazovke systému.

Phil Schiler o displeji iPhonu 5

Rozmery a konštrukcia

Aby sa väčší displej do iPhonu zmestil, musela aj jeho konštrukcia prejsť istými zmenami. Najnovšia generácia je vďaka nemu aj o trochu vyššia. Šírka ostala nezmenená. iPhone 5 je zároveň tenší a ľahší ako je predchodca.

Predávať sa bude tak ako sme už zvyknutí, v dvoch farebných prevedeniach. Čiernom a bielom.

O vysokej kvalite výrobného procesu hovorí Jony Ive 

Presnosť s ktorou je konštrukcia iPhonu 5 vyhotovená sa meria v mikrónoch.

Výkon

Dvojjadrový čip s názvom A5 nahradil jeho pokračovateľ s vyšším poradovým číslom. Procesor A6 disponuje údajne až 2-násobným výpočtovým a grafickým výkonom ako jeho predchodca. Grafika hier môže vďaka nemu dosahovať konzolových kvalít.

Real Racing 3 pre iPhone 5

 

Operačný systém

Väčšina dlhoročných majiteľov iPhonu určite stihla postrehnúť, že s príchodom každej jeho novej generácie už tradične súvisí aj nová verzia operačného systému iOS. Terajšiu verziu 5.1.1 čoskoro vystrieda verzia s poradovým číslom 6. Vylepšeniami prešli všetky aplikácie, ktoré boli predizajnované tak, aby naplno využili novú veľkosť iPhonu.

Zásadnou zmenou prešli mapy. Pôvodnú aplikáciu od Google nahradila vlastná, z domácej dielne. Mapy sú po novom v 3D a disponujú krokovou a hlasovou navigáciou.

 

Apple otvoril dvere Facebooku, ktorý bude po novom integrovaný priamo v systéme, čo umožní užívateľovi zdieľať obsah z rôznych jeho častí. Fotografie priamo z galérie, lokácie priamo z máp, odkazy priamo zo Safari… Facebook dokonca dokáže po novom automaticky naplniť Váš kalendár dátumami narodenín Vašich známich.

Fotoaparát dostáva schopnosť fotiť panoramatické fotografie. Safari začína disponovať full-screen režimom.

Príjemným vylepšením prešla aplikácia telefón. V prípade neschopnosti prijatia hovoru dostávame možnosť jediným dotykom odpovedať predefinovanou správou obsahujúcou ospravedlňujúci text o našej nedostupnosti, rovnako ako zadať telefónu pripomienku na spätné zavolanie.

Novinkou je režim Do Not Disturb, pomocou ktorého je možné vopred navoliť časy, kedy sa iPhone automaticky prepne do tichého režimu. Príjemnou funkciou DnD režimu je možnosť nastavenia čísel, ktorým priradí výnimku a umožní im zvoniť.

Väčšími, či menšími zmenami prešla každá aplikácia, ktorá je natívnou súčasťou systému iOS. Redizajnom prešli dokonca aj obchody App Store a iTunes Music Store.

Všetci sa pýtajú: Stačí to na novú generáciu ?

Názory sa rôznia. Nadšenie strieda sklamanie a naopak.

Na záver dve rečnícke otázky.

Je dvojnásobny posun vo výkone málo? Je zväčšenie najdôležitejšieho komponentu, ktorý v kombinácii s iOS robí z iPhonu telefón, ktorý máme radi málo?

Odpovedá si každý sám a za seba.

Budeme radi, ak sa o Vašu odpoveď s nami podelíte v komentároch.

Na Slovensko sa iPhone 5 dostane už onedlho. 28. septembra. 

Komentáre

 

O autorovi: KrL

 

Zakladateľ a šéfredaktor portálu mamiPhone.sk, študent denného štúdia odboru Hospodárskej Informatiky na Technickej Univerzite v KE.

 

Najnovšie príspevky v Novinky

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>